Çağrı Merkezi : 0216 404 11 33

Email : info@onnetb2b.com

Close
Alışveriş sepetinizde ürün yok.
Arama
Filters

FRENCH PRESS VE MOKA POT İLE KAHVE KEYFİ

FRENCH PRESS VE MOKA POT İLE KAHVE KEYFİ

FRENCH PRESS VE MOKA POT İLE KAHVE KEYFİ

 

Sabah yataktan kalkınca şöyle mis bir kokan bir kahve ile güne başlamak. Özellikle son yıllarda gittikçe popüler olan bir yaşam stili bu. Espresso makinesi, french press, moka pot artık mutfakların ve masalarımızın vazgeçilmez aksesuarları oldu…

Gelin şimdi hep birlikte bu büyülü atmosfere kısa bir yolculuk yapalım ve kahve yapımında kullandığımız 2 önemli cihazı yakından tanıyalım…

 

FRENCH PRESS NEDİR?

 

French Press, filtre kahve demlemek için hem en klasik hem de dünya çapında en yaygın kullanılan aletlerden birisidir. İlk patenti 1932 yılında İtalyanlar tarafından alınmış olsa da 1800’lü yılların ortasında Fransızlar tarafından kullanıldığı ileri sürülmektedir. Efsaneye göre Fransız bir asker bir gün kamp ateşinde kahve yapmaya karar veriyor, ancak suyu kaynatırken kahveyi suyun içine koymadığını fark ediyor. Kahve çekirdeklerini sonradan ekleyen Fransız, sudaki çekirdeklerden kurtulup kahvenin sadece içebileceği kısmını ayırmak istiyor. O bölgeden geçen İtalyan bir tüccardan metal bir levha alan Fransız asker, levhayı bir çubuk yardımıyla iterek kahveyi süzüyor. Askerin kahve hakkında oldukça umutsuz olmasına karşın İtalyan tüccar ve Fransız asker, kahveyi tattıklarında içtikleri en iyi kahve olduğu konusunda hemfikir oluyorlar. Yani sizin anlayacağınız, bir kaza sayesinde yeni bir kahve demleme yöntemi keşfediliyor.

 

FRENCH PRESS NASIL KULLANILIR

 

Gelelim French Press ile nasıl kahve yapılacağı konusuna; Öncelikle biraz sıcak su ile French Press’te ön ısıtma yapmamız gerekiyor. Bunun için sıcak suyu French Press’te çalkalayıp suyu atmamız yeterli olacaktır. Ardından bir kişilik bir kupa kahve için 13 – 14 gram kahve ve 200 mL (bir su bardağı) sıcak suyumuzu hazırlıyoruz. Kişi sayısı arttıkça kahve ve su oranını doğru orantı ile arttırabilirsiniz. Öğütülmüş kahvemizi French Press’e koyup üzerine tüm suyumuzun yaklaşık %10’unu ekliyoruz ve blooming işleminin (kahve içindeki CO2 gazının kahveden uzaklaştırılması) tamamlanması için birkaç saniye bekliyoruz. Ardından biraz karıştırıp geri kalan suyu ekliyoruz. 4 dakika kadar bekledikten sonra Press’i yavaş bir şekilde aşağıya doğru itiyoruz. Hazırladığımız kahveyi kupamıza ya da mug’ımıza aktarıp keyifle içiyoruz.

 

FRENCH PRESS NE İŞE YARAR

 

French Press’in metal filtresi kahve içindeki bazı yağların kahvenize geçmesine izin verir ve daha sert ve koyu bir kahve demlemenize imkan tanır. Bunun yanı sıra French Press kullandığınızda sürekli kağıt filtre kullanmak zorunda kalmazsınız. French Press’inizden en iyi lezzeti alabilmek adına kahvenizi demledikten hemen sonra French Press’i standart mutfak deterjanı ile temizlemenizi öneriyoruz.  Koyu kavrulmuş kahveler French Press ile her zaman daha iyi sonuçlar verir. Brezilya, Kolombiya, Sumatra ve Filtre Kahve Özel Harmanlarını French Press ile deneyebilirsiniz.

 

MOKA POT NEDİR

 

Moka pot, kaynayan suyun basınçla birlikte öğütülmüş kahvenin içerisinden süzülerek kahvenin demlenmesini sağlayan kahve demleme ekipmanıdır. Demlenen kahve, yoğun yapısı ile espressoyu andırır. Üç hazneden oluşan moka potun en alt haznesine su, orta haznesine kahve eklenir. Kaynayan su basınç gücüyle birlikte yükselerek orta hazneye ulaşır ve burada kahve demlenmeye başlar, son aşamada en üst haznede birikir ve servise hazır hale gelir. 

 

MOKA POT NASIL ÇALIŞIR?

 

Moka pot kullanmak aslında çok basit bir işlemdir. Öncelikle aşağıdaki görsel üzerinden nasıl kullanılacağını anlatmak isteriz;

 

 

A haznesine su, B haznesine çekilmiş kahve koymanız gerekiyor. A haznesi’ de ısınan su buharlaşarak B haznesindeki filtrede bulunan kahve içerisinde geçerek C haznesinde birikiyor. Bu şekilde yaparak yaklaşık 2 bar basınçla, espresso kahve elde etmiş olacaksınız. 

 

Eğer yaptığınız bu kahve size sert gelirse üzerine sıcak su ilave ederek amerikano haline getirebilirsiniz. Diğer taraftan kahvenize su yerine süt köpüğü ilave ederseniz mis gibi cappucino yapmış olursunuz.

 

 

MOKA POT İLE KAHVE NASIL YAPILIR?

 

Moka potunuzu orta yerinde çevirerek açınız. Filtre aparatını çıkartıp alt haznesine güvenlik sibopunu geçmeyecek kadar su koyunuz. Filtre aparatını yerine koyup, içerisine kahvenizi koyunuz. Daha sonra alt haznesini yerine takıp, ocağın üzerine yerleştirip altını yakın. 3-4 Dakika sonra alt haznedeki su kaynamaya başlayınca, buharlaşan su filtre aparatında bulunan kahve içerisinden yavaş yavaş geçerek üst demlik alanında toplanacaktır.

Fokurdama sesini duyunca kahvenizin altı yanmaması için ocağın altını kapatınız. 2-3 Saniye daha kahveniz demlik alanında birikmeye devam edecektir. Daha sonra yukarda belirttiğimiz gibi kahvenin içine su ya da süt köpüğü ilave ederek servis edebilirsiniz.

 

 

MOKA POT NASIL TEMİZLENİR?

 

Bütün kahve demleme ekipmanları için temizlik çok önemli, her ekipman kullanım sonrası temizlenmeli ve oluşan lekeler bekletilmemelidir.

Diğer ekipmanlardan farklı olarak moka potun temizliği çok daha büyük bir titizlik gerektiriyor.

Moka pot temizliğinde yapılan en büyük hatalardan biri sabun kullanılmasıdır. Moka potun sabun veya farklı bir temizlik malzemesi ile temas etmemesi gerekir. Yıkama için sabun kullanmak moka potun metal özelliğine zarar verir ve kahve aromasının bozulmasına neden olur. Bu nedenle moka potun kullanıldıktan hemen sonra yıkanması çok önemlidir. Yalnızca su kullanarak bir bez ile ovalayabilir ve durulayabilirsiniz. Eğer kahve lekesinin kurumasına izin verirseniz bu işlem çok daha zorlu olacaktır.

Ancak yine de kurumuş kahve lekesini temizlemek için moka potunuza bir miktar sirke ve karbonat atıp, az miktar suyla ovaladığınızda tüm lekeler gidecektir. Yıkama sonrası su lekesinin oluşmaması için kurumasını beklemeniz gerekmektedir.

Yorum Bırak
Hemen İletişime Geçin!
0216 4041133
Hemen Mail Gönder
info@on-net.com.tr